Strona 1 z 2

Tragiczny projekt nowej UoBiA

: 12 sie 2018, 15:55
autor: DariuS
Proponowane zmiany w projekcie ustawy która wypłynęła parę dni temu jeśli przejdą w całości będą miały tragiczne konsekwencje dla strzelców i klubów. Płakać będą wszyscy...

Zakaz przenoszenia załadowanej broni dla pozwoleń sportowych:
"Broń posiadaną na podstawie pozwolenia do celów kolekcjonerskich, sportowych, szkoleniowych oraz broń palną rozdzielnego ładowania przystosowaną do strzelania wyłącznie przy użyciu prochu czarnego oraz jej reprodukcje można nosić tylko rozładowaną, poza używaniem jej na strzelnicy."

I odejdzie duża część strzelców sportowych którzy ten rodzaj pozwolenia mieli tylko dla tego że chcieli nosić broń załadowaną. Stracą kluby, straci PZSS choć Ci to się pewnie nie przejmą zbytnio,będzie mniej pracy przy licencjach i patentach no i zostaną "prawdziwi" sportowcy. Stracą ludzie poczucie bezpieczeństwa kiedy np mieli jakąś szanse obronić się przed zaborem broni, a teraz to proszę poczekać z napadem tylko załaduje magazynek...

No i dalej:
Art. 18. Właściwy organ Policji cofa pozwolenie na broń, jeżeli osoba której takie pozwolenie wydano: 5) posiada mechanizmy ładujące do samopowtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu lub do powtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu, który to mechanizm może pomieścić ponad 20 nabojów, a w przypadku długiej broni palnej – ponad 10 nabojów.”

Czyli tracisz pozwolenie za posiadanie magazynka. A jak ktoś nie ma pozwolenia to może ich mieć tysiąc bo to nie jest istotny element broni.

I jeszcze gorsza rzecz:
"Osoby posiadające pozwolenie na broń, które w dniu wejścia w życie ustawy nowej posiadały mechanizmy ładujące, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 5 ustawy zmienianej w art. 135 w brzmieniu nadanym ustawą nową, zobowiązane są w terminie 90 dni od dnia wejścia w życie ustawy nowej zwrócić te mechanizmy do organu właściwego do wydania pozwolenia na broń"

I co zrobią kolekcjonerzy z oryginalnymi magazynkami do historycznych egzemplarzy broni? Nic, muszą oddać i koniec...
Ciekawe czy dopuszczą przerabiania magazynków na mniej pojemne i kto to będzie certyfikował? Choć to i tak zniszczy ich wartość historyczną. No i jak zdążyć to zrobić jak nagle wszyscy będą to chcieli zrobić w 90 dni... Jeśli pozwolą.

To zła unia zabrania takich magazynków powiedzą. Tylko że w unijnej dyrektywie jest wiele możliwości żeby posiadacze takich magazynków je zachowali w naszej ustawie tego nie ma.

No i na koniec badana co 5 lat czyli 500zł w pizdu...

Re: Tragiczny projekt nowej UoBiA

: 12 sie 2018, 16:26
autor: Bartek
Co do magazynków to od dziś wszystkie należą do mojej kobiety. Na każdym będzie naklejka własność xxxx a i nie będą leżeć w szafie itp. 8-)

Re: Tragiczny projekt nowej UoBiA

: 12 sie 2018, 17:00
autor: DariuS
Tylko że policja najpierw zabierze broń, a potem będziesz się mógł odwoływać i udowadniać.

Re: Tragiczny projekt nowej UoBiA

: 12 sie 2018, 18:50
autor: Stefan12
No to jeszcze tragiczniejszy zapis:
8.Zabrania się noszenia broni posiadanej na podstawie pozwolenia do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych bez zgody właściwego organu Policji.
9. Za noszenie broni uznaje się każde przemieszczanie się z bronią, w tym przewożenie broni i amunicji w pojeździe przez jej posiadacza.”

Broni kolekcjonerskiej z domu bez specjalnego pozwolenia z policji nie wyniesiesz.
Koniec ze zlotami, wystawami kolekcjonerów czy zawodami z bronią kolekcjonerską.

Re: Tragiczny projekt nowej UoBiA

: 12 sie 2018, 20:32
autor: DariuS
Ten zapis jest już w obecnej ustawie.

Re: Tragiczny projekt nowej UoBiA

: 12 sie 2018, 20:58
autor: Stefan12
W obecnej ustawie jest inna definicja noszenia. W nowej zacytowany pkt 9 zmienia ją i defacto to co teraz jest przemieszczaniem staje się noszeniem.
Tym zapisem chcą całą broń kolekcjonerską uziemić w szafach.

Re: Tragiczny projekt nowej UoBiA

: 13 sie 2018, 14:13
autor: Wiewiór
Dla ścisłości: to nie projekt nowej UoBiA tylko Ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Nie, żebym chciał się wymądrzać, bo wiem o co chodzi i wszyscy wiedzą, ale warto to podkreślić, zmieniana jest bezpośrednio UoBiA za pomocą zupełnie innej ustawy cichaczem, żeby nikt się nie zorientował.

Kaszana jest konrketna. I nie wiem czy będzie się chciało cokolwiek komukolwiek odkręcać bo czasu mało, wszyscy na wakacjach, pierwsze posiedzenie sejmu tuż przed terminem implementacji a czasu na konsultacje śmiesznie mało.

Moment jest po prostu fatalny. Jeśli nikomu nie chciało się dotąd mieszać do aktywności w zakresie prawodawstwa dotyczącego broni to teraz jest ostatnia chwila.

Re: Tragiczny projekt nowej UoBiA

: 13 sie 2018, 22:50
autor: filjed
Ktoś na fb w grupie BRON PALNA chce zorganizować na czasie protest w Poznaniu w tym temacie. Może warto się zorganizować.

Re: Tragiczny projekt nowej UoBiA

: 14 sie 2018, 14:42
autor: Tomek N
Czy mógłbys dać linka? Kolejny raz w czasie tych komunistycznych rządów trzeba wyjść na ulice.

Re: Tragiczny projekt nowej UoBiA

: 20 sie 2018, 14:41
autor: Stefan12
Jest stanowisko WZSS i niektórych klubów z wielkopolski.
Szkoda że Zbrojowni zabrakło:

https://drive.google.com/file/d/1dLbScfKmPVpNIPCSTmfjKyc8NU9LzZVO/view