Zawody/sprawdzenie broni

Tomek N
Posty: 42
Rejestracja: 12 lut 2017, 13:25

Zawody/sprawdzenie broni

Postautor: Tomek N » 12 gru 2017, 13:59

Z ciekawości szukałem w przepisach PZSS i ISSF czy gdzieś jest zapis, że po komendzie "ładuj" dozwolone/niedozwolone jest sprawdzenie broni i nic takiego nie znalazłem. Prawdopodobnie nie ma go, ponieważ jest zapis "stosowanie wskaźnika bezpieczeństwa, potwierdzającego, że broń jest rozładowana, a zamek otwarty jest obowiązkowe dla wszystkich pistoletów, karabinów i strzelb gładkolufowych."(Ogólne zasady bezpieczeństwa w sporcie strzeleckim). Stosowanie wskaźnika likwiduje wtedy potrzebę sprawdzania.

Czy może się zdarzyć, że na przykładowych zawodach (nie jest stosowany wskaźnik bezpieczeństwa i w regulaminie jest określone, że na komendę "ładuj" ładujemy magazynek, a dopiero na komendę "start" podpinamy magazynek i przeładowujemy broń) "samowolne" sprawdzenie broni przed załadowaniem magazynka będzie potraktowane jako nieprzepisowe?

Awatar użytkownika
Gopher
Posty: 170
Rejestracja: 08 kwie 2017, 18:29

Re: Zawody/sprawdzenie broni

Postautor: Gopher » 12 gru 2017, 16:45

W razie wątpliwości zawsze pytaj sędziego. Nie zdyskwalifikowałem jeszcze nikogo za zadawanie pytań, nawet upierdliwych/głupich. Za "nietypowe" zachowania które mogą stanowić naruszenie bezpieczeństwa masz prawo wylecieć.

filjed
Posty: 73
Rejestracja: 03 lip 2017, 9:23

Re: Zawody/sprawdzenie broni

Postautor: filjed » 13 gru 2017, 6:44

Ja często po komendzie "ładuj" ładuję jedynie magazynek. Dopiero po komendzie "start" podpinam, przeładowuję i strzelam. Można tak?

Tomek N
Posty: 42
Rejestracja: 12 lut 2017, 13:25

Re: Zawody/sprawdzenie broni

Postautor: Tomek N » 14 gru 2017, 10:57

Dzięki za odpowiedzi, jeśli wskaźnik bezpieczeństwa nie jest stosowany to oczywiście wolałbym sprawdzić broń i być pewnym, że jest rozładowana i również nie uznałbym tego za nieprzepisowe (...ale sędzią nie jestem, wszystkich przepisów nie znam).

Z tego powodu dziwi mnie brak jakiegoś standardu w tej kwestii, dobrze, że można zapytać sędziego, ale to zawsze dodatkowa robota dla sędziego oraz zawodnika. Bywają zawody gdzie regulamin mówi, że na ŁADUJ można tylko załadować magazynek, a "przeładować" można dopiero po START, dlatego sprawdzenie broni po ŁADUJ rodzi niejasności, których wg mnie nie powinno być.


Wróć do „Zasady bezpieczeństwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość